دوربین خودرو چیست؟ ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در زمان نبودتان، خودرو شما مورد اصابت قرار گرفته باشد و یا هنگام تصادف به دنبال مدرکی برای تعیین مقصر باشید. نصب دوربین ثبت وقایع خودرو در این شرایط به صاحب خودرو کمک کرده تا وقایع را به طور دقیق بررسی کند. دوربین خودرو را دوربین dashcam نیز می‌نامند. در ادامه به انواع دوربین خودرو، نصب و قیمت آن می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

دوربین ثبت وقایع خودرو چیست؟

دوربین ثبت وقایع خودرو برای نظارت و حفاظت از خودرو در زمان نبود مالک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دوربین‌ها را می‌توانیم یکی از انواع دوربین‌های مداربسته معرفی کنیم. دوربین خودرو وظیفه ثبت وقایع داخل و اطراف خودرو را بر عهده دارد. این دوربین‌ها دارای ابعاد کوچکی هستند. برخی ازdash cam ها قابلیت انتقال تصاویر بر روی موبایل را نیز دارند. در این مدل دوربین خودرو می‌توانید به راحتی تصاویر داخل و اطراف خودرو را بر روی موبایل خود مشاهده کنید. برخی از خودرو‌ها دارای دوربین دش کم هستند. اما اگر خودرو شما فاقد دوربین است و قصد نصب دوربین ثبت وقایع خودرو را دارید می‌توانید به راحتی این دوربین‌ها را در هر قسمتی از خودرو نصب کنید. همچنین برخی از این دوربین‌ها با سیستم GPS همراه هستند. سیستم جی پی اس قادر به ثبت موقعیت جغرافیایی خودرو نیز است.

انواع دوربین خودرو

دوربین‌های ماشین در انواع مختلف طراحی و تولید می‌شوند. هر یک از دوربین‌های Dash cam دارای شکل ظاهری، کاربرد و ویژگی‌های مخصوصی هستند. بهترین دوربین دش کم باید بر اساس نیاز شما انتخاب و نصب شود. در ادامه انواع دوربین خودرو را معرفی می‌کنیم.

دوربین عقب خودرو: یکی از رایج‌ترین دوربین‌های مورد استفاده در ماشین، دوربین عقب خودرو است. دوربین نصب شده در عقب ماشین می‌تواند، هنگام دنده عقب تصاویر پشت ماشین را نمایش داده و به راننده در پارک بهتر خودرو کمک کنند. برای نمایش تصاویر دوربین عقب خودرو باید از یک نمایشگر استفاده کنید. البته می‌توان تصاویر این دوربین‌ها را بر روی آینه جلو خودرو نیز مشاهده کرد. دوربین عقب خودرو می‌تواند بر روی پلاک و یا سپر عقب نصب شود.

دوربین مخفی داخل خودرو: دوربین مخفی داخل خودرو به صورت مخفی و به شکل آینه در ماشین نصب می‌شود. دوربین نامحسوس داخل خودرو به دلیل شکل آینه‌ای قابل تشخیص نیست.

دوربین‌های 360 درجه خودرو: علت نامگذاری دوربین 360 درجه، قابلیت نمایش تصاویر به صورت 360 درجه‌ای برای راننده است. دوربین 360 درجه خودرو از 4 دوربین در آینه‌های بغل ماشین، سپر جلو و سپر عقب خودرو برای نمایش تصاویر به صورت 360 درجه استفاده می‌کند. این نوع دوربین ثبت وقایع خودرو دارای GPS و قابلیت ردیابی خودرو است.

دوربین استوانه‌ای: دوربین استوانه‌ای خودرو به شکل استوانه و بدون نمایشگر هستند.

دوربین پایه‌دار خودرو: این دوربین در مقایسه با دیگر دوربین‌های خودرو دارای ابعاد بزرگتری است. دوربین پایه‌دار خودرو به وسیله پایه بر روی شیشه ماشین نصب می‌شود.

مزایا نصب Dashcam

مزایا نصب دوربین خودرو چیست؟ به طور کلی نصب دوربین Dashcam دارای مزایای بسیاری برای رانندگان و مالکان خودرو است. مزایا استفاده از دوربین در خودرو عبارتند از:

 • تشخیص مقصر در حوادث و تصادفات: یکی از مواردی که روزانه با آن مواجه هستیم تصادفات رانندگی است. در تصادفات ممکن است مقصر به درستی تشخیص داده نشود. با استفاده از دوربین خودرو می‌توان وقایع رخ داده را بررسی کرده تا مقصر اصلی مشخص شود. همچنین هنگامی که ماشین در محلی پارک شده، ممکن است خودرو مورد اصابت خودروی دیگری قرار بگیرد. با استفاده از دوربین مخصوص ماشین می‌توانید از جزئیات حادثه مطلع شوید.
 • حفظ امنیت خودرو: اگر دوربین خودرو شما به قابلیت پارکینگ مد مجهز باشد، زمانی که خودرو روشن شود، حسگر دوربین فعال می‌شود. در این لحظه دوربین شروع به ثبت تصاویر می‌کند. همچنین اگر دوربین دش کم به سیستم GPS متصل باشد در صورت سرقت خودرو می‌توانید موقعیت مکانی خودرو خود را مشاهده کنید.
 • کنترل رانندگی: یکی از کاربردهای دوربین خودرو نصب به عنوان دوربین عقب است. به دلیل وجود نقطه کور در عقب ماشین، با استفاده از دوربین عقب خودرو می‌توانید میزان فاصله تا ماشین پشتی را کنترل کنید.
 • ضبط خاطرات سفر: دوربین دش کم به شما کمک می‌کند تا هنگام سفر، همه لحظات شیرین خود را ثبت نمایید.

نصب دوربین جلو خودرو

همانطور که گفته شد دوربین خودرو را می‌توانید در قسمت‌های مختلفی مانند جلوی خودرو، پشت خودرو، داخل خودرو و… نصب کنید. اگر قصد نصب دوربین پایه‌دار در خودرو را دارید، ابتدا باید برچسب پایه را جدا کرده و پایه را در محل مورد نظر نصب کنید. سپس دوربین را به پایه متصل کرده و کابل برق را نیز به دوربین وصل کنید. توصیه می‌کنیم برای نصب دوربین خودرو از متخصصین کمک بگیرید.

دوربین خودرو نیز همانند سایر دوربین‌های مداربسته برای شروع به کار نیاز به تامین انرژی دارد. اما انرژی دوربین‌های خودرو چگونه تامین می‌شود؟ دوربین‌های مخصوص ماشین دارای یک باتری هستند. اما انرژی در این باتری‌ها محدود است و در مدت زمان محدودی قادر به ثبت و ضبط تصاویر دوربین مداربسته هستند. برای تامین انرژی دوربین خودرو، دوربین باید به صورت مستقیم به برق ماشین و یا فندک خودرو متصل شود. انرژی مورد نیاز این دوربین‌ها در زمان روشن بودن خودرو از برق خودرو و در زمان خاموش بودن از باتری دوربین تامین می‌شود.

ویژگی دوربین خودرو چیست؟

هر دوربین خودرو دارای قابلیت و ویژگی‌های متفاوتی است. به طور کلی قابلیت‌های موجود در انواع دوربین‌های اتومبیل عبارتند از:

قابلیت GPS: برخی از دوربین‌های خودرو قابلیت ردیابی و نشان دادن موقعیت مکانی خودرو را دارند. با استفاده از این قابلیت می‌توانید هنگام سرقت محل خودرو را مشاهده کنید.

G-SENSOR: قابلیت G-SENSOR قادر به تشخیص ضربه است. هنگامی که به ماشین ضربه‌ای وارد شود توسط دوربین تشخیص داده شده و عکس آن برای کاربر ارسال می‌شود.

سنسور ضد لرزش: لرزش و حرکت بر روی کیفیت تصاویر تاثیر گذار هستند. سنسور ضد لرزش از تاثیر لرزش بر روی تصاویر جلوگیری کرده و باعث ثبت تصاویر با کیفیت در ماشین در حال حرکت می‌شود.

دید در شب: این دوربین‌ها دارای قابلیت دید در شب و ثبت تصاویر در نور کم و تاریکی هستند.

قابلیتPlayback: این قابلیت امکان تماشا و بازبینی فیلم‌های ثبت شده را به کاربر می‌دهد.

Backup: با استفاده از ویژگی Backup می‌توانید فیلم‌های ذخیره شده را به کارت حافظه و یا فضای ابری منتقل کنید.

Live View: امکان مشاهده تصاویر دوربین مخصوص خودرو به صورت زنده وجود دارد.

ظرفیت حافظه دوربین: دوربین‌های خودرو دارای فضای ذخیره سازی متفاوتی هستند. ظرفیت حافظه در این دوربین‌ها بین 32 تا 64 گیگابایت است.

قابلیت زوم: برخی از دوربین‌های خودرو از قابلیت زوم برخوردار هستند. البته هر چه زوم بر روی تصاویر بیشتر شود، زاویه دید دوربین کاهش پیدا می‌کند.

قیمت دوربین ثبت وقایع خودرو

قیمت دوربین ثبت وقایع خودرو مربوط به تاریخ 1402/11/04 است.

1- دوربین اتومبیل شیائومی ۴K مدل A800S

 • کیفیت تصویر 4k
 • دارای سیستم ADAS (دستیار راننده) هشدار در برخورد احتمالی یا خروج از خط
 • GPS داخلی جهت مشاهده آفلاین
 • نمایشگر ۳ اینچی و زاویه دید ۱۴۰ درجه
 • وای فای داخلی
 • پشتیبانی از اپلیکیشن موبایل (اندروید و IOS)
 • پشتیبانی از مموری کارت تا ۱۲۸ گیگابایت

قیمت: 8.290.000 تومان

2- دوربین ثبت وقایع خودرویی نامحسوس جگوار D410-USB

 • دوربین ثبت وقایع نامحسوس و پشت آینه ای
 • وضوح تصویر 1080P و لنز واید با زاویه 150 درجه ای
 • ضبط صدا و تصویر همزمان و نمایش زمان و تاریخ و سرعت خودرو در تصویر ضبط شده
 • دارای سنسور خارج شدن از لاین
 • قابلیت اتصال به مانیتور های اندروید و مشاهده تصویر آنلاین و پلی بک
 • قابلیت اتصال به خروجی شارژر فندکی یا USB خودرو

قیمت: 1.330.000 تومان

مطالب پیشنهادی مخاطبین

تنظیمات دوربین پلاک خوان داهوا
ادامه مطلب
مقایسه دوربین داهوا با برایتون
ادامه مطلب
نصب دوربین مداربسته در ادارات
ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)