زوم دوربین چیست؟ زوم به معنای بزرگنمایی تصاویر است. به طور کلی دو نوع زوم اپتیکال و دیجیتال در تصاویر وجود دارد. optical zoom به وسیله تغییر فاصله کانونی بزرگنمایی را انجام می دهد. میزان بزرگنمایی تصویر و فاصله کانونی با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند. به عبارت دیگر هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد، بزرگنمایی نیز افزایش می یابد. دوربین مداربسته اپتیکال قدرت زوم بالاتری نسبت به دوربین مدار بسته با زوم دیجیتال دارد. در این مقاله به تعریف کلی زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در دوربین مداربسته و تفاوت این دو زوم با یکدیگر می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • زوم اپتیکال چیست؟
  • زوم دیجیتال چیست؟
  • تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال چیست؟
  • دوربین با قابلیت زوم بالا
  • مزایای دوربین اپتیکال
  • معایب دوربین اپتیکال
  • قیمت دوربین مداربسته با زوم اپتیکال

زوم اپتیکال چیست؟

به طور کلی با استفاده از زوم می توانیم تصاویر اجسام در فاصله ی دور را از فاصله ی نزدیک تماشا کنیم. با استفاده از زوم اپتیکال می توانید تصاویر اجسام در فاصله ی دورتر را بدون کاهش کیفیت از فاصله ی نزدیک تماشا کنید. زوم و بزرگنمایی توسط لنز دوربین انجام می شود. زمانی که عدسی لنز دوربین جابه جا می شود و فاصله کانونی تغییر پیدا می کند، عملیات بزرگنمایی و زوم انجام می شود. میزان بزرگنمایی در هر دوربین مداربسته زوم دار متفاوت است. این مقدار به وسیله یک عدد در کنار حرف X نمایش داده می شود. هر چه عدد کنار حرف x بیشتر باشد، دوربین با قابلیت زوم بالاتر است. به طور مثال دوربین مدار بسته با زوم اپتیکال 12X دارای قدرت زوم بالاتری از دوربین مداربسته با زوم اپتیکال 6X است.

زوم دیجیتال چیست؟

در زوم دیجیتال برخلاف زوم اپتیکال، بزرگنمایی بدون تغییر در فاصله کانونی انجام می شود. بزرگنمایی در زوم دیجیتال دوربین مداربسته به صورت نرم افزاری انجام می شود. در این نوع زوم بزرگنمایی تصویر با افت کیفیت تصویر همراه است. به عبارت دیگر زوم دیجیتال یک زوم غیر واقعی است. در Digital Zoom با کشیده شدن تصاویر بزرگنمایی در تصویر اتفاق می افتد. اتفاقی که در این نوع بزرگنمایی می افتد همانند اتفاقی است که در فتوشاپ انجام می شود.

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال چیست؟

لنزهای دوربین مداربسته به دو نوع ثابت و متغیر تقسیم می شوند. دوربین های مداربسته با قابلیت زوم اپتیکال دارای لنز متغیر هستند. همانطور که گفته شد زوم اپتیکال از تغییر فاصله کانونی برای بزرگنمایی تصاویر استفاده می کند در صورتی که در زوم دیجیتال فاصله کانونی لنز دوربین ثابت می ماند. زوم دیجیتال تنها به صورت نرم افزاری و کشیده شدن تصاویر می تواند بزرگنمایی را انجام دهد. در نتیجه تصویر به صورت واقعی بزرگ نمی شود. در این روش تعدادی پیکسل اضافی بر اساس پیکسل های تصویر ایجاد می شوند. با اضافه شدن این پیکسل ها تصاویر به صورت غیر واقعی بزرگ می شوند. همانطور که گفته شد این بزرگنمایی مانند بزرگنمایی تصاویر با نرم افزارهای ویرایش عکس است. حتی می توان گفت در برخی از موارد بزرگنمایی تصاویر با استفاده از نرم افزارها کیفیت بیشتری از بزرگنمایی با استفاده از زوم دیجیتال دارد.

یکی از تفاوت های این دو زوم در این است که زوم دیجیتال معمولا برای تصاویر ذخیره شده استفاده می شود اما زوم اپتیکال برای تصاویر زنده مورد استفاده قرار می گیرد. در تصاویر از پیش ذخیره شده نمی توان از زوم اپتیکال استفاده کرد. از این رو دوربین های مداربسته زوم اپتیکال دارای زوم دیجیتال نیز هستند.

کیفیت در تصاویر با زوم اپتیکال بسیار قوی تر از تصاویر با زوم دیجیتال هستند. در زوم اپتیکال دوربین مداربسته می توان جزئیات بیشتری از تصاویر را مشاهده کرد.

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال

دوربین با قابلیت زوم بالا

معمولا از دوربین با قابلیت زوم بالا در پروژه های مخصوص و حساس استفاده می کنند. قدرت زوم دوربین های امنیتی در پروژه های بزرگ و امنیتی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر کاربری شما به گونه ای است که پوشش و تصویر برداری وسیع با جزئیات نیاز دارید، توصیه می شود از دوربین های اسپید دام با زوم اپتیکال استفاده کنید. دوربین مورد نظر شما باید بر اساس نوع کاربری و نیازهای شما انتخاب شود. هنگام خرید سیستم مداربسته به لنز دوربین و فاصله کانونی آن توجه کنید. دوربین های مداربسته با قابلیت زوم بالا از قیمت های بالاتری برخوردار هستند. از این رو در پروژه های کوچک نه تنها کاربردی ندارند بلکه باعث افزایش هزینه نیز می شوند.

مزایای دوربین اپتیکال

استفاده از زوم اپتیکال دوربین مدار بسته تاثیر بسیار زیادی در مشاهده تصاویر دورتر و کنترل محیط پیرامون دارد. مهم ترین مزیت استفاده از زوم optical کیفیت بالای تصاویر پس از بزرگنمایی تصویر است. دوربین های مداربسته به منظور ایجاد و حفظ امنیت و نظارت بر محیط نصب می شوند. دوربین های زوم اپتیکال می توانند تصاویری با جزئیات دقیق و واضح را ارائه دهند. این دوربین ها در کاربری هایی که نیاز به خواندن پلاک و یا تشخیص چهره است بسیار کمک کننده هستند. از این زوم در پروژه های نظامی، خیابان ها، استادیوم ها و… استفاده می شود.

معایب دوربین اپتیکال

تنظیم فاصله کانونی در دوربین های اپتیکال به وسیله موتور الکتریکی انجام می شود. در واقع این دوربین ها دارای قطعات متحرک هستند که نگهداری و تعمیر آن ها سخت تر است. این دوربین ها از قیمت بالاتری نسبت به دوربین های ساده برخوردار هستند. در نتیجه به دلیل قیمت بالا در تمام کاربری ها مورد استفاده قرار نمی گیرند. همچنین در تصاویر از پیش ذخیره شده نمی توان از زوم اپتیکال استفاده کرد. این زوم تنها در تصاویر لایو و زنده کارایی دارد.

قیمت دوربین مداربسته با زوم اپتیکال

به طور کلی قیمت دوربین های مداربسته به فاکتور و عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین قیمت دوربین مداربسته با زوم اپتیکال نیز به نوع دوربین، برند دوربین، کیفیت تصویر دوربین و… بستگی دارد.

برای مشاهده لیست قیمت دوربین های اپتیکال داهوا کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)